Amazonowy przewodnik formatowania ebooka

„Piąta Komenda” w księgarniach:

Smashwords                    Apple iTunes             

Virtualo.pl                          Bezkartek.pl                                          Więcej o książce…

 

„Piąta Komenda” nadal jest niedostępna w księgarni Amazon – po usunięciu jej razem z wieloma innymi książkami polskich samowydawców. A tymczasem wczoraj Amazon przysłał mi zestaw nowości związanych z self-publishingiem – wraz z linkiem do podręcznika „Amazon Kindle Publishing Guidelines. How to make books available for the Kindle platform” – czyli w skrócie i po polsku mówiąc: przewodnik formatowania ebooka.

Ten etap pracy w tradycyjnym wydawnictwie nazywa się „łamaniem” tekstu. Kiedy książka jest już napisana i zredagowana, trzeba tekst „wlać” na kolumny – mówiąc językiem gazetowym. Tym wszystkim zajmują się zawodowcy – graficy, „łamacze”, korektorzy.

Self-publisher musi całą pracę wykonać sam. Inny też jest końcowy efekt – w „papierowym” wydawnictwie chodzi o uzyskanie jak najlepszego, niezmiennego wyglądu stron. W self-publishingu – o sformatowanie tekstu w taki sposób, aby potem podczas konwersji nie pojawiły się błędy: rozpadające się akapity, zbijające się słowa, zbędne spacje. Ponadto ebook musi mieć dość ścisłą strukturę, z jedną stroną przedniej okładki i „klikalnym” spisem treści.

Amazon w „Kindle Publishing Guidelines” po raz pierwszy – o ile się nie mylę – udostępnił w jednym dokumencie zestaw porad dotyczących formatowania książki. Przy czym są to bardzo techniczne zasady, wybiegające ponad to, co zostało opisane na stronach pomocy systemu Kindle Direct Publishing – niestety dość chaotycznych.

Prawdę mówiąc sądzę, że „Kindle Publishing Guidelines” nie bardzo przyda się początkującemu samowydawcy. Większość dokumentu to opis zastosowania html5 i css – przydatne raczej przy książkach bardziej złożonych, ilustrowanych i wzbogaconych o video. Taki zresztą jest sens tej publikacji – przygotowanie self-publisherów na nadejście nowego formatu, Kindle Format 8, który ma zastąpić dotyczasowy Mobi 7. KF8 ma wspierać html 5 i css 3 (pewnie ktoś wie, o co chodzi, ale ja nie należę do tych osób). Amazon podaje, że pierwszym ich urządzeniem wspierającym nowy format jest Kindle Fire, ale w najbliższych miesiącach inne Kindle też zostaną unowocześnione do obsługi tego formatu. Dotyczyć to urządzeń e ink ostatniej – jak pisze Amazon – generacji.

Jeśli ktoś lubi czytać teksty pełne sformułowań: „<spine> <itemref idref=”my-html-cover” albo „<div>Subchapter 1</div>” (mam nadzieję, że nie zepsują mi tu niczego na blogu), to niech sięgnie po „Amazon Kindle Publishing Guidelines”. A jak ktoś potrzebuje bardziej podstawowej wiedzy o formatowaniu ebooków, może zajrzeć do amazonowej pomocy do darmowej książki Marka Cokera „Smashwords Style Guide”.

Normalni czytelnicy zaś proszeni są o docenienie trudu samowydowców, którzy muszą się uczyć tak przerażająco nudnych umiejętności.

„Piąta Komenda” w księgarniach:

Smashwords                    Apple iTunes               

Virtualo.pl                          Bezkartek.pl                                          Więcej o książce…

2 myśli nt. „Amazonowy przewodnik formatowania ebooka

  1. Wlasnie, wlasnie… Naczytalam sie, nakombinowalam, przeformatowalam w Calibre i … stracilam cierpliwosc… Gdyby mial Pan kogos wartego polecenia, kto moglby mi ladnie to zrobic, to bardzo prosze…
    Klaniam sie,
    Jola Hernik,

Dodaj komentarz