Szkoła imienia Jacka Karpińskiego

W ubiegły czwartek gościłem w Piekarach Śląskich w pierwszej w Polsce szkole imienia Jacka Karpińskiego. Nadano je w 2010 r.

Jacek Karpiński to konstruktor znakomitego komputera K-202. Zbudował go w latach 70. ubiegłego wieku. K-202 wykonywało milion operacji na sekundę – tyle, co PC-ty dziesięć lat później.

Niestety, w ówczesnej komunistycznej Polsce Jacek Karpiński przegrał. Otaczało go środowisko ludzi zazdrosnych, a władzę stanowili urzędnicy pozbawieni wyobraźni. Efekt tego był taki, że Karpińskiego wyrzucono z pracy, a on sam w ramach protestu zajął się… hodowlą świń.

O Jacku Karpińskim zrobiłem film – można go obejrzeć online na stronie TVP. Na festiwalu w Łodzi dostałem za niego nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ale pozostał pewien niedosyt. Zebrałem wówczas mnóstwo bardzo interesującego materiału, który jednak nie zmieścił się w filmie. Postanowiłem więc napisać książkę reporterską.

Praca niestety bardzo przedłużyła się – tekst powinien być gotowy w ubiegłym roku. Jednak teraz wreszcie mogę się pochwalić, że wreszcie zmierzam ku końcowi.

A wracając do szkoły w Piekarach Śląskich. Podczas uroczystości pokazano film zrobiony przez samych uczniów. Widzimy zbliżenia na ich twarze, na ciemnym tle, z profilu lub z przodu – mówią „Jackiem Karpińskim”. Wykorzystali wywiad, jakiego Karpiński udzielił kiedyś pismu CRN. Z tego tekstu zaczerpnęli fragmenty wypowiedzi, które odgrywają przed kamerą. Świetny, oryginalny pomysł. A przy okazji przykład, jak można twórczo korzystać z nowoczesnych technologii – kamery video, oprogramowania do montażu.

Dwadzieścia lat temu coś takiego byłoby nie do pomyślenia – koszt wyprodukowania takiego filmu z pewnością znacznie przekroczyłby możliwości szkoły. Ale też i dziś nie wystarczy dysponować w zasięgu ręki dobrym i tanim sprzętem, trzeba jeszcze mieć ochotę zrobić coś fajnego. I ciekawy pomysł. W szkole w Piekarach Śląskich udało się to wszystko znakomicie.

„Piąta Komenda” w księgarniach:

Smashwords                    Apple iTunes                 

Virtualo.pl                         Ebookpoint.pl                                         Więcej o książce…


Dodaj komentarz