Zbiory reportaży

OkladkaKrajRajmala

“Kraj Raj” to pierwszy wspólny zbiór tekstów reporterów “Gazety Wyborczej”. Został wydany w 1993 r. przez Oficynę Wydawniczą “Rytm”. W książce znalazły się trzy reportaże Piotra Lipińskiego: “Szepty i krzyki” (“Hassan II, król Maroka zafundował życie Kasi Zachwatowicz”); “Kafeteria uczonych” (“Pewnego dnia okazało się, że uczeni chcą pracować w lekkiej sensacyjnej gazecie”); “Strzeż się szaraka” (“Andrzeja Dobrowolskiego nawiedzili kosmici. To nic nadzwyczajnego - wielu ludzi spotykają kłopoty”).

OkladkaAnnazgabinetubajekmala

“Anna z gabinetu bajek” zawiera reportaże, które czytelnicy “Gazety Wyborczej” uznali za najlepsze w roku 1998. W tomie (Państwowy Instytut Wydawniczy) znalazł się tekst Piotra Lipińskiego “Pociąg przyjaźni do Lenino” (“- Pod Lenino ciągnęłam z bębna druty telefoniczne - opowiada Romana Krzymowska. - Byłam w łączności. Czasami bęben przywalał mnie, był cięższy niż ja sama”).OkladkaNietykalni

“Nietykalni” - reportaże roku 1999 “Gazety Wyborczej”, wydane jako książka przez Prószyński i spółka. Za tekst czerwca został uznany reportaż Piotra Lipińskiego “Mięso, a w środku rzeźnik” (“Wawrzecki, skazany na śmierć za malwersacje przy sprzedaży mięsa w epoce Gomułki, podobno osiwiał w mgnieniu oka. Kiedy o świcie przyszli strażnicy, zrozumiał, że idzie na egzekucję. Poprosił o papierosa. Nigdy wcześniej nie palił. Wyciągnął dłoń i ta wyprostowana ręka zesztywniała, nie mógł jej już cofnąć. Musieli mu włożyć papierosa do ust i przypalić”).


OkladkaNagrodySDP2000mala

“Najlepsze teksty prasowe” to książka zawierająca teksty dziennikarskie, uznane za najlepsze w 1999 r. przez jury Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W tomie znalazł się reportaż Piotra Lipińskiego “Mięso, a w środku rzeźnik” (ten sam, który znalazł się w książce “Nietykalni”) - honorowe wyróżnienie SDP w kategorii reportaż. “Mięso...” było w tym samym roku również nominowane do tytułu “Reportaż roku” miesięcznika “Press”.
OkladkaGrandPress2003mala

“Grand Press. Dziennikarskie hity 2003” - zbiór tekstów nominowanych i nagrodzonych przez miesięcznik “Press”. W tomie znalazła się publikacja Piotra Lipińskiego nominowana w kategorii “Reportaż roku” - “Greenhorn w imperium” (“Stefan Dacenko dokonał niemożliwego. W 1956 roku pojechał do Republiki Komi i wywiózł stamtąd ojca aresztowanego przez NKWD. Dziś już wiadomo, że był jedynym Polakiem, który poważył się na taki czyn. - To z ogromnej tęsknoty za ojcem - tłumaczy Stefan Dacenko”).OkladkaDekadymala

“Dekady. 1945-1954” to pierwszy tom cyklu sześciu książek, opisujących historię Polski po II wojnie światowej. Całość wydała Biblioteka “Gazety Wyborczej” wspólnie z wydawnictwem “Imbir” w 2006 r. Pierwszy tom napisali wspólnie Piotr Lipiński i historyk Piotr M. Majewski. Zajęli się pierwszą powojenną dekadą (“Po latach jednak bilans zysków i strat wypada korzystnie - komuniści odeszli, pozostał odbudowany kraj. Dzięki ludziom właśnie, wszystkim Polakom, którzy chcieli żyć normalnie”).


GrandPress2007mala

“Grand Press 2007. Dziennikarskie hity” - Piotr Lipiński po raz pierwszy został nominowany do nagrody „Press” w kategorii innej, niż reportaż. Tym razem była to kategoria: wywiad. Nominowany tekst to rozmowa „Mój statu: niewidoczny” z Łukaszem Foltynem, twórcą polskiego komunikatora internetowego Gadu-Gadu.


made-in-poland-antologia-reporterow-duzego-formatu-cover-okladka

„Made in Poland. Antologia reportażu Dużego Formatu”. W środku tekst Piotra Lipińskiego „Królowa PRL” o szarej rolce papieru toaletowego.

wielka-antologia-polskiego-reportażu

„100/XX Antologia polskiego reportażu XX wieku”. Zbiór najlepszych polskich reportaży z całego XX wieku! Redakcja - Mariusz Szczygieł. W drugim tomie znajduje się tekst Piotra Lipińskiego „Mięso, a w środku rzeźnik”. Reportaż znalazł się również na opartym na antologii minibooku nr 7 pod tytułem „Historia, którą można było opisać dopiero po latach”.


© www.piotrlipinski.pl 2012